Scientific Program

We are very pleased to introduce CAPMR Co-Developed, Accredited Symposia and Workshops for our 2018 Conference. All Co-developed Accredited Learning Activity sessions are pre-approved by the Conference Organizing Committee, and are accredited by the CAPM&R after complying with the accreditation guidelines of the Royal College of Physicians and Surgeons of Canada (RCPSC) and Canadian Medical Association (CMA). The Conference Organizing Committee has acted as the Program Planning Committee for all accredited sessions, and third-parties (including industry, external planners, or communication companies) are not involved in the program development, in order to maintain objectivity and scientific integrity. The Co-developed Accredited Learning Activities are accredited as part of the Conference program under Section 1 and/or Section 3 of the RCPSC’s Maintenance of Certification (MOC) program.

May 29

Wednesday, May 29 – Pre Course
State-of-the-Art Care of the Neurologically Impaired Upper Extremity
0700-0800 Registration & Breakfast
0800-0815 Pearls for UMN upper extremity exam Mark Campbell
0815-0835 Functional Electrical Stimulation in Stroke Denyse Richardson
0835-0850 Virtual Reality Therapy in Stroke Rehab Lisa Sheehy & Hillel Finestone
0850-0905 Robotics for Upper Extremity Rehab in Stroke Sean Dukelow
0905-0920 Discussion/ Q&A
0920-0950 Interventional Dtrategies for Pain Management in the UMN Upper extremity Harp Sangha
0950-1000 Surgical management of neuromas in residual limbs Nancy Dudek
1000-1015 Discussion/ Q&A
1015-1045 Refreshment break
1045-1105 Outcomes and Challenges of Nerve Transfers in Tetraplegics Dr. Gerald Wolff
1105-1115 Potential Nerve Transfers in Stroke Dr. Kirsty Boyd & Dr. Gerald Wolff
1115-1130 Nerve Transfer Surgery in Tetraplegics Dr. Kirsty Boyd
1130-1140 Therapy Post Nerve Transfers in SCI TBD
1140-1150 Outcomes Post SCI Nerve Transfer TBD
1150-1210 Discussion/Q&A
1210-1315 Lunch
LM Pathology
1315-1335 CRPS – Diagnosis & Medical Management Dr. Gerald Wolff
1330-1350 CRPS – Therapy including VR Janet Holly
1350-1440 Implanted Peripheral Nerve Stimulator for Radiotherapy-induced Brachial Plexopathy Dr. Michael Gofeld (Anesthesia)
1420-1450 Beyond Steroid Injections for UE Compressive Mononeuropathies: Interventional Therapies for Neural Regeneration Dr. Nimish Mittal (PM&R)
1450-1505 Discussion/Q&A
1505-1520 Break
1520-1535 Nerve Transfer Surgery: Types, Timing, Patient Evaluation Dr. Gerald Wolff
1535-1605 Nerve Transfers – Surgery & outcomes Dr. Kirsty Boyd – Plastics
1605-1620 Therapy Post Nerve Transfer Carolyn VanGool (OT)
1620-1635 Tendon Transfers in Upper Extremity Neuropathies Dr. Sarah Shiga (Plastics)
1635-1645 Shoulder stablization: fusion & tendon transfer
1645-1800 Free Time
1800-2100 Welcome Reception

 

May 30

Thursday, May 30
“Coming to a Physiatry Subspecialty Near You: Powerful Innovations in Diagnosis and Treatment of Neuromuscular Disease”
0700-0800 Registration & Breakfast
0800-0815 Welcome ceremony
0815-0835 Pediatric NM Clinical Research & Available Treatments & Trials
Dr. Hugh McMillan
0835-0855 Advancements in NM Genetics: Impact on Clinical Care
Dr. Jodi Warman-Chardon & Dr. Robin Parks
0855-0915 Update on Clinical Research and Care of Patients with ALS
Dr. Ari Breiner
0915-0935 Principles of Pulmonary Care in Children with Neuromuscular Conditions
Dr. Sherri Katz
0935-0955 Neuromuscular Panel
Q&A
0955-1025 Break in the Exhibit Hall
1025-1115 Rehabilitation Models of Care for Patients with NM Conditions
Dr. Sue Dojeiji & Dr. Anna McCormick
1115-1210 Keynote & Humanitarian Lecture:
Ethical Considerations in Funding Health Care: What sort of life should not be prolonged?
Dr. Jeff Blackmer
1210-1310 Lunch in the Exhibit Hall
Poster Session 1
1310-1435 Amputee SIG
Medical Education SIG
Pain SIG
1435-1505 Break in the Exhibit Hall
1505-1700 Medical Legal SIG
Stroke SIG
Community SIG
1700-2100 Resident Town Hall and Social Event
1700-2100 Free Time

 

May 31

Friday, May 31
Scientific Symposium
0700-0800 Registration & Breakfast
0700-0800 CPRDF Annual General Meeting
0800-1210 Research Program: Research and essay contest presentations, Moderator: Dr. Eldon Loh
1015-1105 Refreshment Break in the Exhibit Hall Poster Session 2
1105-1235 Continued… Research Program: Research and essay contest presentations, Moderator: Dr. Eldon Loh
1235-1335 Lunch in the Exhibit Hall
1335-1445 Somatic Symptom RehabilitationDr. Vithya Gnanakumar, Tyler Pirlot
1335-1445 Medical Device Innovation in PM&RDr. Derek Thong
1505-1800 Golf or Free Time to Explore Gatineau/Ottawa
Rivermead Golf Course – https://www.rivermeadgolf.com/
1800-2100 CPRDF Fundraising Reception & Auction – Canadian War Museum
Seventy-Five years of Rehab and still learning Dr. Charles Godfrey

 

June 1

Saturday, June 1
Rehab Updates and CBD Symposia
0700-0800 Registration & Breakfast
0800-0820 Welcome, General Housekeeping, Complete Your Evaluations
0820-0835 Use of big data for research in rehabilitation Dr. Frank Knoefel
0835-0850 Post stroke Fatigue Dr .Christine Yang
0850-0905 Stem Cell Therapy for MSK Conditions Dr. Mark Campbell
0905-0920 New frontiers in amputee care – osseointegration Nancy Dudek
0920-0940 Refreshment Break
0940-1210 Competence By Design: “Physiatry Has Been Redefined: Are You Ready?”
0940-1040 Competence by Design – What is it and why should we all care? Dr. Sue Dojeiji
1040-1125 Expectations of Individual Physiatrists Dr. Denyse Richardson
1125-1210 Expectations of Residency Programs Nancy Dudek
1210-1320 AGM Lunch
1320-1330 Transition Break
1330-1500 Spasticity Symposium
1330-1430 <Neuro-Orthopedics UpdatePaul Winston
1430-1500 Early Intervention Consensus Paul Winston
1500-1520 Transition Break
1520-1545 Award Lecture Meridith Mark
1545-1645 SCI SIG
TBI SIG
Healthcare On the Reservation in the United States: Successes and Challenges of One Community and the Power of PL-638
Dr. Nam Le
1645-1700 Transition Break
1700-1730 Closing Remarks
1730-1800 Free Time
1800-2100 Banquet & Awards